Książki są wielkimi przyjaciółmi ludzi, którzy je czytają. To nie tylko zawarty w nich tekst, ale także same tomy, które lubimy poczuć w dłoni, na które patrzymy, gdy stojąc na półkach stają się ozdobą wnętrza. Książka to znacznie więcej niż zwykły przedmiot – to coś, co da nam jedyną rozrywkę, gdy nie ma dostępu do telewizji i komputera, gdy wysiądzie prąd, gdy skończy się bateria w czytniku czy smartfonie. Książkę można czytać nawet przy świetle świec. To wierny towarzysz, który chronił od utraty zmysłów podróżników, samotnych wędrowców, rozbitków czy więźniów. To coś, co należy cenić. Coś, o co należy dbać.
Widok niszczejącej książki nie jest przyjemny chyba dla nikogo. Palenie książek wciąż uznawane jest za domenę barbarzyńców. Za coś niegodnego ludzi prawych, uczciwych i dobrych. Każdą książkę należy bowiem chronić, także od nieumyślnego sponiewierania. Warto robić wszystko, by kultura, zawarta w słowach na kartach powieści była odpowiednio traktowana. A zatem warto zabezpieczać książki na wszelkie możliwe sposoby.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, których trudno uniknąć, chcą czytać. Nieumyślne zmoczenie książki w wannie, czy na biwaku. Przypadkowe rozdarcia, podczas lektury w zatłoczonym autobusie, gdy ktoś potrąci nas podczas przewracania strony. Przypadkowe upadki. Zwiększmy jednak szansę każdej czytanej książki na przetrwanie, za pomocą kilku prostych zasad:
1. Zawsze okładaj książkę, którą czytasz. Nawet w gazetę (obecnie mało który periodyk drukowany jest farbą, która ubrudzi okładkę). Chodzi przede wszystkim o książki, które czytamy w drodze, poza domem. Ale i te w domu nie muszą mieć pozaginanych rogów, pomarszczonej okładki, wytartej od paluchów.
2. Zawsze miej czyste ręce, gdy czytasz. To proste – przed wieloma czynnościami myje się ręce. Po prostu potraktuj czytanie jako jedną z nich. Unikniesz śladów na każdej przeczytanej stronie.
3. Używaj zakładki. To nie takie trudne. Nie zaginaj narożników stron, by zaznaczyć miejsce, w którym kończysz czytać. Nie zostawiaj książki otwartej i odłożonej grzbietem do góry. Zaznaczaj interesujące Cię miejsce wyłącznie za pomocą zakładki. To może być cokolwiek – kartka papieru, pocztówka czy sznureczek (jak w kalendarzach). To może być nawet listek papieru toaletowego. Byle tylko było to coś na tyle cienkiego, że nie rozdzieli stron, nie rozklei łączeń i nie odciśnie swojego śladu na kartkach.
4. Nie rób notatek we wnętrzu książki. Niczym – nawet ołówkiem. Jeśli musisz coś notować, włóż do książki karteczkę z notatką, ale nie niszcz stron. Możesz posunąć się nawet do tego, by nie umieszczać w książce dedykacji. Zapisz ją na odrębnej karteczce, chyba że jesteś autorem tej właśnie powieści – wtedy dedykacja stanie się jej integralną częścią.
Dbanie o książki świadczy najlepiej o dbającym. To są dobra kultury. To nie są śmieci. To, jak obchodzisz się z książkami świadczy o Tobie najlepiej. Nawet, jeśli Twoi rówieśnicy niszczą książki, Ty nie musisz tego robić. Nie musisz naśladować każdego szczeniackiego zachowania. Dbanie o książki jest najlepszym dowodem dobrego wychowania. Jeśli więc chcesz uchodzić za osobę z dobrego domu, dbaj o literaturę. Bez tego nie ma znaczenia gdzie się wychowałeś – nikt nie uzna Cię za osobę godną szacunku, jeśli Ty nie poszanujesz książek.