Jak pokazuje przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową w 2018 roku badanie, po książkę nadal chętniej sięgają panie. Różnice w czytelnictwie mężczyzn i kobiet nie są jednak drastyczne. Polski miłośnik literatury coraz częściej czyta publikacje na nośnikach elektronicznych. Zapewne jest to znak naszych czasów, które zdominowane są przez technologię i wysoką mobilność społeczeństwa. W tym artykule poddamy refleksji to, w jaki sposób zmiany zachodzące w naszej kulturze i otoczeniu wpływają na krajobraz rynku literackiego.
Książka jako sposób na poznanie innej kultury bez wychodzenia z domu – inspirujące premiery zimy 2020
Pomimo otwartych granic i faktu, że podróżowanie jeszcze nigdy nie było tak ułatwione, jak teraz, nie każdy z nas ma czas i pieniądze, aby urzeczywistnić swoje marzenia o ekscytującej ekskursji do obcego kraju, zwłaszcza jeśli miałaby ona służyć jedynie celom turystycznym. W takiej sytuacji warto zdecydować się na nietuzinkowe propozycje wydawnicze, które oferuje dobra księgarnia internetowa.
Dobrym pomysłem na urozmaicenie swojej palety czytelniczych doznań może być sięgnięcie po premiery literackie, które w oryginale zostały wydane w krajach mocno odmiennych kulturowo niż Polska. Jednym z takich państw jest niewątpliwie Islandia. Stworzona przez doświadczoną pisarkę Sigríður Hagalín Björnsdóttir powieść „Święte słowo” jest ujmującym dramatem rodzinnym z elementami thrillera. Prezentowaną pozycję przełożył na język polski utalentowany tłumacz literatury islandzkiej Jacek Godek.
Pozostańmy przez.chwilę nadal w krajach nordyckich. Któż z nas nie pamięta „Muminków” – popularnej bajki naszego dzieciństwa? To właśnie charakterystyczny domek Muminków jest przewodnim motywem graficznym książki Małgorzaty Sidz pod tytułem „Kocie chrzciny”. Wspomniana pozycja jest reportażem opisującym mentalność i relacje społeczne Finów.
Feminizm niejedno ma imię
Jak wspomnieliśmy na wstępie, po literaturę piękną częściej sięgają kobiety. Nic więc dziwnego, że niejedna księgarnia internetowa niezwykle poważnie traktuje pozycje dedykowane głównie płci pięknej. Jedną z nich jest pozycja „Trzy kobiety” Lisy Taddeo. Książka reprezentująca gatunek literatury w możliwie bezstronny i sposób opisuje złożone uniwersum erotyczno-emocjonalnych relacji pomiędzy świadomą swoich potrzeb kobietą a poszukującym wrażeń mężczyzną.
Ludzie bez względu na płeć funkcjonują w zdominowanym przez technologię świecie. Nasz świat, w którym rola internetu i mediów społecznościowych jest nie do przecenienia, wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby nie odważne pomysły bezkompromisowych wizjonerów. O kobietach – prekursorkach cyfrowej ewolucji – opowiada książka Claire Evans pod tytułem „Pionierki Internetu”.
Wzajemne powiązania pomiędzy różnymi tworami popkultury na przykładzie wybranych komiksów
Popkultura, która nas otacza, jest niezwykle różnorodna. Świat komiksów wyśmienicie demonstruje wzajemne zależności pomiędzy jej poszczególnymi obszarami.
Pierwszym z nich jest wydana w 2019 roku pozycja „Tetris. Ludzie i gry” Box Browna. Twórca opowiada w luźny i pełen humoru sposób opowiada w niej o bolesnej konfrontacji żarliwej pasji do gier i elektronicznej rozrywki z zimnem bezwzględnych batalii biznesowych i absurdalnymi ograniczeniami totalitarnego systemu. Komiks ten można jednak interpretować także w nieco inny sposób. Bo czy w naszym zdominowanym przez polityków i korporacje technologicznie świecie pojedynczy człowiek nie wydaje się jedynie klockiem w rozgrywce wielkich tego świata?
Inspiracje grami video są jeszcze powszechniejsze w przypadku komiksu japońskiego. Jednym z przykładów jest osadzona w świecie fantasy manga dla dziewcząt „Alicja w krainie serc”, który nawiązuje do przygodowej powieści wizualnej o tym samym tytule, która – notabene – inspirowana była klasyką literatury światowej, mianowicie powieścią Lewisa Carrolla „Alicja w krainie czarów”.